Makaron konjac – idealna opcja na diecie redukcyjnej

Dieta redukcyjna polega na zmniejszeniu ilości przyswajalnych kalorii. Deficyt kaloryczny to jedyny skuteczny sposób na utratę zbędnych kilogramów. Doprowadzenie do deficytu kalorycznego nie jest trudne! Wystarczy poznać zdrowsze zamienniki popularnych produktów, takie jak makaron konjac. Co warto o nim wiedzieć, ile ma kalorii i jak go przygotować? 

Ile kalorii ma makaron konjac? 

Popularność makaronu wynika nie tylko ze względu na jego walory smakowe. Produkt ten jest lubiany również za to, że na jego bazie można bardzo szybko przygotować smaczny i zdrowy posiłek. Niestety makarony są bardzo kaloryczne, więc osoby na diecie redukcyjnej często rezygnują ze swoich ulubionych posiłków. Zamiast rezygnować z dań, które lubimy, lepiej jednak sięgnąć po niskokaloryczne zamienniki, takie jak makaron konjac. Makaron ten wymieniany jest w grupie produktów 0 kalorii. Cechuje się on również bardzo prostym składem, w którym znaleźć można sprzyjający odchudzaniu błonnik. Dlaczego jeszcze warto sięgać po makaron konjac? 

Makaron konjac – idealny dla osób uczulonych na gluten

Osoby uczulone na gluten również sięgać mogą po makaron konjac. Produkt ten nie zawiera glutenu i nie wywołuje żadnych problemów trawiennych. Z makaronów konjac korzystać mogą również osoby na diecie ketogenicznej. Konjac polecany jest również diabetykom i osobom, które preferują posiłki o niskim indeksie glikemicznym. Brak kalorii, glutenu i węglowodanów oraz niski Indeks glikemiczny sprawiają, że makaron konjac nadaje się dla każdego. W jaki sposób go przygotowywać? 

Makaron konjac – z czym go jeść? 

Makaron konjac mimo wielu plusów nie powinien stanowić podstawy diety. Produkt ten nie zawiera zbyt wielu wartości odżywczych, nie dostarcza też organizmowi energii w postaci kalorii. Właśnie dlatego makaron konjac najlepiej jadać w towarzystwie warzyw. Z racji tego, że produkt ten jest bezsmakowy łatwo wkomponować go w niemal każde danie. Makaron przejmuje smak i aromat z sosów oraz dodatków, w towarzystwie których został podany. 

Makaron konjac – co to takiego i jak go używać?

Makaron konjac zwany inaczej makaronem shirataki pochodzi z Indochin. Jest bardzo popularny w krajach azjatyckich. Obecnie pojawia się w wielu rejonach, w tym także w Polsce. Jak go przygotować? Z czym najlepiej podawać? Do czego się go wykorzystuje?

Makaron konjac – co to takiego?

Makaron konjac inaczej nazywany jest makaronem shirataki. Pojawił się w Azji około VI wieku. Na świecie istnieje ponad 1000 odmian tego makaronu, choć trzeba przyznać, że tylko część z nich nadaje się spożycia. Czym właściwie jest Makaron konjac najchętniej kupowane? W skład tego produktu wchodzi aż 90% wody. Ważnym składnikiem makaronu konjac jest także bulwa rośliny Amorphophailus konjac, którą powszechnie nazywa się dziwidło. To właśnie ona odpowiada za główne właściwości tego produktu. 

Makaron konjac – jak ugotować?

Wygląd makaronu może być różny. Pojawia się w takich postaciach jak tagliatelle, czy penne. Można przyrządzić go także w postaci spaghetti. Makaron ten nie ma specyficznego zapachu oraz smaku. Jego atutem jest to, że właściwie przybiera smak potrawy, w której skład wchodzi. W zależności od tego, z czym zostanie połączony takiego smaku nabierze potrawa. Jak przygotować makaron shirataki? To bardzo proste. Najlepiej przed użyciem przepłukać go pod zimną wodą, gdyż początkowo wydziela płyn o rybim zapachu, który niekiedy może zrazić do niego niezdecydowanych. Makaron gotować najlepiej w garnku z wcześniej zagotowaną wodą przez około 2 minuty. 

Makaron konjac – z czym warto łączyć?

Makaron shirataki idealnie komponuje się z potrawami o charakterze orientalnym, dlatego też jest tak popularny w kuchni azjatyckiej. Można go dodać np. do makaronu azjatyckiego z kapustą pak-choi. Dobrze sprawdzi się także w chińskich potrawkach, czy daniu zwanym makaronem po seuczańsku. Jeżeli ktoś nie lubi kuchni azjatyckiej albo woli bardziej tradycyjne potrawy też jest dużo pomysłów. Makaron konjac można wykorzystać przy tworzeniu spaghetti carbonara, czy spaghetti bolognese. Kolejnym daniem może być smażony makaron konjac z warzywami, czy pulpeciki z dodatkiem makaronu. Ten produkt jest na tyle uniwersalny, że każdy znajdzie dla niego zastosowanie zgodnie z własnym zapotrzebowaniem. 

Makaron bez kalorii

Włoska pasta i domowe kluski śląskie- zmora odchudzających się osób

Od lat powszechnie wiadomo, że makaron, chociaż przepyszny, to specjalnie nie odchudza. Wiele pokoleń będących na diecie kobiet i mężczyzn z bólem serca odsuwało talerz parujących klusek na obiedzie u babci z obawy przed dostarczeniem sobie zbyt dużej ilości kalorii i węglowodanów. Makaron bez kalorii – czy to możliwe? Do tej pory brzmiało to jak bajka, która nie ma szans na stanie się rzeczywistością. Odchudzające się osoby przyzwyczaiły się do tego wyrzeczenia i starają się zrekompensować sobie brak produktów mącznych w inny sposób. Ostatnio pojawiają się i inne makarony, zrobione z mąki z ciecierzycy, zielonego groszku. Co prawda smakują oryginalnie i wyglądają w zabawny sposób, gdyż są kolorowe oraz nie zawierają glutenu, ale wciąż mają kalorie. Zatem i ta makaronowa nowość odpada, jeśli chcemy schudnąć.

Konjac – makaron, który ma zero kalorii, czy to możliwe?

 

Makaron konjac najchętniej kupowane stosowany jest z powodzeniem przez azjatów od stuleci i znany jest w wielu, bo w ponad tysiącu odmianach. O chociaż 90 procent z niego to zwykła woda, pozostałe 10 procent kryje w sonie niespodziankę. Tym brakującym składnikiem nie jest bowiem mąka lecz bulwa rośliny zwanej Amorphophallus konjac. Znamy ją w nomenklaturze polskiej jako dziwidło. Przygotować makaron jest bardzo prosto. Jest on sprzedawany w formie gotowej do użycia, wystarczy przepłukać go pod bieżącą wodą i dodać do potrawy. Niektóre makarony po otwarciu posiadają charakterystyczny, przypominający rybę zapach. Można łatwo pozbyć się go przelewając makaron wodą. Konjac występuje w wielu odmianach. Może wyglądać jak spagetti, penne, wstażki czy przybierać forę ryżu. To sprawia, że sprawdza się jako składnik wielu potraw i jest bardzo uniwersalny. W sklepach można znaleźć też makarony naturalnie barwione za pomocą np. szpinaku, co dodaje uroku przygotowanej potrawie. Konjac nie smakuje jak makaron pszenny. Ma charakterystyczny smak oraz konsystencję, którą jednak łatwo można polubić.